sobota 9. června 2012

Nemoc zvaná „strach"

Propuklo to v Řecku. Ekonomická krize, která Řeky postihla, měla tak neblahý vliv na obyvatelstvo a jeho finanční situaci, že Řekové postupně přestali mít peníze na všechno, od nájmů až po jídlo. Začalo přibývat případů sebevražd, což, pokud se oprostíme od morálního hlediska a budeme věc brát čistě pragmaticky, je důsledek, jenž se dal předpokládat. Proto mu v první chvíli nikdo nevěnoval větší pozornost, neboť počet lidí, kteří byli nuceni si dobrovolně sáhnout na život, byl například v severských státech stále ještě vyšší.
            Co však vzbudilo zájem veřejnosti i odborníků, na rozdíl od tíživé situace v Řecku, byl zvýšený lokální nárůst sebevražd v místech a životních podmínkách, u kterých se to nejen nepředpokládalo, ale bylo to přímo nelogické. Sebevraždy totiž začali páchat vysocí úředníci, podnikatelé, vedoucí firem, lidé, kteří měli dostatek finančních prostředků na cokoliv, co jim přišlo na mysl. Znepokojivý však byl zejména fakt, že počet sebevražd narůstal geometrickou řadou, takže se záhy stal problémem národním, s možností rozšíření až na problém globální.
            Situací se začali zabývat vědci a epidemiologové, kteří přišli na zneklidňující zjištění. Zdálo se, že se sebevražda stala nemocí, která má schopnost se šířit, neboť lékaři a psychologové, kteří se snažili pomáhat lidem v úzkostných stavech, sami začali po nějaké době strávené s těmito pacienty stejným stavům podléhat. Prvotní diagnóza tedy byla, že tito lidé trpí nemocí zvanou „sebevražda“. Příznaky i průběh nemoci byl vždy stejný. Na nemocných nebyl v prvních chvílích znám žádný rozdíl oproti jejich běžnému chování, jen se zdálo, že se obávají mnoha věcí, ze kterých strach dříve neměli. Poté však přišel bod zlomu, kdy se dostavily stavy nekonečné úzkosti a jakési nepopsané fobie. U těchto lidí byl pozorován nejvyšší stupeň strachu, jaký kdy vědci měli možnost zaznamenat, avšak nikomu z nemocných se nepodařilo popsat, z čeho tuto hrůzu mají. I když však lékaři přijali opatření zabraňující pacientům, aby spáchali sebevraždu, nebylo možné nemoc zastavit, protože nemocným se, ať se to zdá nemožné, z pocitu úzkosti nakonec zastavilo srdce.
            Bylo nutné rychle jednat, proto byly zřízeny speciální tábory po celém světě, na které byla uvalena přísná karanténa a do kterých byli nemocní umisťováni. Nastal závod s časem, při kterém se vědcům podařilo zjistit příčinu nemoci stále nazývané „sebevražda“, i když již bylo zřejmé, že tento název podstatu nemoci dokonale nevystihuje. Příčinou, proč lidé umírali, byl strach. To by ovšem nebyl žádný nový objev, pokud by se vědcům nepodařilo zjistit, že je na strach potřeba pohlížet úplně jiným způsobem, než tomu bylo doposud. Strach se od té doby přestal brát jako pouhá emoce, neboť se přišlo na to, že má podobnou schopnost jako bakterie nebo viry, že se může přenášet, je v každém člověku obsažen v různém množství, má svou inkubační dobu. Strach je tedy nemoc.
            Epidemiologům se díky výzkumu podařilo určit, že právě Řecko bylo epicentrem této nemoci. První, kdo této nemoci podlehli z řad oněch vysokých úředníků a majetných lidí, byli totiž ti, kteří trávili v tuto dobu nějaký čas v Řecku.
            Z přísně tajného prohlášení Světové zdravotnické organizace vyplynulo následující: „Nemoc, již nyní nazýváme „strach“, se počala šířit z Řecka do celého světa. Jak se zdá, nositelem této nemoci je doposud neznámý hormon, který se tvoří v hypotalamu, mohli bychom jej chápat jako negaci dopaminu. Tento hormon se totiž vylučuje při stavech extrémního stresu a strachu, pokud strach bereme jako emoci, kterou jsme doposud znali. V každé lidské bytosti je tudíž tento hormon obsažen, co se však přihodilo v Řecku je to, že kvůli všeobecné situaci plné strachu, kterou lidé zažívali ze dne na den, se hladina tohoto hormonu u každého jedince zvýšila tak extrémně, že počal ovlivňovat náš centrální nervový systém do té míry, jejíž důsledky jsou nám známé. To této chvíle byl však hormon izolován v každém jedinci a nebyl by tedy důvod k panice, nicméně hormon si zatím neznámým způsobem našel cestu, jak se z lidského těla dále šířit do ovzduší a takto napadat další jedince. Bohužel, prozatím není znám žádný způsob, jak tomuto zabránit, ani jak nemoc zvanou „strach“ účinně a hlavně včas u nemocných léčit.“
            Přestože si Světová zdravotnická organizace uvědomovala rizika spojená s proniknutím tohoto prohlášení na veřejnost, bezpečnostní opatření nebyla zřejmě dostatečná a útržky prohlášení se dostali do vysílání všech televizních stanic světa. Tímto okamžikem přestala existovat sebemenší naděje na likvidaci této nemoci.
            Nemoc zvaná „strach“ se totiž takto stala jakýmsi perpetem mobile. Stala se soběstačnou a samovyživující. Lidé začali mít strach ze strachu a vzhledem k poměrně dlouhé době, než vědci přišli na způsob fungování a šíření nemoci, bylo již v ovzduší celého světa spousta anti-dopaminu, vyprodukovaného lidmi doposud nemocnými. A tak nastal začátek konce. Lidé se ze strachu zavírali do svých domovů ve snaze vyhnout se nákaze, ale vzhledem k dokonale funkčnímu systému nemoci v sobě tímto jen živili strach, který je nakonec zabil. Lidstvo se ještě nikdy nesetkalo s tak zákeřnou a vyspělou nemocí jako byl „strach“. Žádná jiná nemoc totiž nebyla zároveň základním obranným prostředkem člověka.
            Z čeho je ovšem mít potřeba strach? Nemůže si lidstvo za tuto nemoc samo? Kdyby totiž lidé netoužili vlastnit stále více majetku, financí, nemuseli by se bát, že o ně přijdou a prapříčina této nemoci nemusela vůbec v Řecku propuknout. Jen a jen strach z toho, že Řekům vezmou majetek a prostředky pro život byl totiž důvodem zvýšené hladiny anti-dopaminu.
            Toto jsou zřejmě mé poslední řádky, doufám, že na světě zbyl ještě někdo, kdo si mou práci přečte, aby pochopil, co a proč se na Zemi stalo. Rád bych napsal, že se smrti nebojím, že jsem se s ní smířil, neboť postup nemoci nelze zastavit, ale nemůžu se zbavit toho pocitu strach…